ADMET

Complete News World in United States

Afganistan: Wybuch w pobliżu szkoły w Kabulu.  Co najmniej 25 osób zginęło

Afganistan: Wybuch w pobliżu szkoły w Kabulu. Co najmniej 25 osób zginęło

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Afganistanu podało w sobotę, że w wyniku wybuchu bomby w Kabulu zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 50 zostało rannych. Wybuch nastąpił w pobliżu szkoły w zachodniej części stolicy Afganistanu, a wśród ofiar było wielu uczniów.

Rzecznik afgańskiego MSW Tariq Erian powiedział, że bomba wybuchła w rejonie Dashti Barshi, zamieszkałym głównie przez szyitów, a większość ofiar to studenci.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ghulam Dastegar Nizari powiedział, że karetki jadące na miejsce zdarzenia zostały zaatakowane przez wściekły tłum i wezwał mieszkańców do przejechania karetek i współpracy w akcji ratowniczej.

Ariane i Nizari powiedzieli, że liczba ofiar wybuchu może wzrosnąć.

Reuters zgłosił co najmniej 40 zgonów, powołując się na nieznane źródło w afgańskich służbach bezpieczeństwa. Associated Press podała, że ​​widzieli co najmniej 20 ciał ofiar eksplozji w pomieszczeniach pobliskiego szpitala, a personel medyczny pomagał dziesiątkom rannych.

Według agencji Reuters doszło do kilku eksplozji wymierzonych w szkołę średnią dla dziewcząt i chłopców, ale większość rannych to uczennice. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podało dalszych szczegółów dotyczących ataku.

Jak dotąd żadna grupa nie przyznała się do podłożenia bomby. Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid potępił atak na ludność cywilną, dodając, że tylko Państwo Islamskie (ISIS) jest odpowiedzialne za tak „ohydną zbrodnię”.

Associated Press stwierdza, że ​​w przeszłości bandyci z tej sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej (ISIS) zaatakowali w przeszłości szyicką mniejszość Hazara w Dashti Borshi.

Kilka dni temu wycofanie amerykańskich żołnierzy z Afganistanu przebywających w tym kraju od blisko 20 lat ma się zakończyć przed 11 września br. Z Afganistanu wyjdą też armie innych krajów NATO.

W kraju talibowie ponownie zyskują silniejszą pozycję, kontrolując połowę swojego terytorium, twierdzi Autonomia Palestyńska, a liczba ataków talibów skierowanych na afgańskie siły bezpieczeństwa również wzrosła w ostatnim czasie.