ADMET

Complete News World in United States

Jak Urban zrównoważył lewicowo-liberalną tendencję w mediach

Jak Urban zrównoważył lewicowo-liberalną tendencję w mediach

W niedawnym wywiadzie dla słowackiego serwisu postoj.sk premier Viktor Orban mówił m.in. o sytuacji na węgierskim rynku medialnym. Przedstawia ją następująco:

W węgierskiej polityce istnieją dwie linie ideologiczne. Jeden jest liberałem, drugi chrześcijaninem. Kiedy patrzymy na telewizję komercyjną, jedna jest liberalna, a druga konserwatywna. Weźmy duże portale internetowe. Jest jeden, może dwóch konserwatystów i około sześciu liberałów. Kiedy mówimy o dziennikach ogólnopolskich, największy z nich jest liberalny, a drugi co do wielkości konserwatywny. Jeśli chodzi o tygodniki polityczne, to dwa z nich są konserwatywne, a cztery liberalne. Kiedy więc patrzysz na komercyjne media, nie widzisz tam żadnej dominacji poza pluralizmem.

Słowaccy dziennikarze odnieśli się do tych słów:

Jednak dzięki swojej sile politycznej zrównoważyliście ten związek między liberalnymi i konserwatywnymi mediami.

Odpowiedź Orbana:

Kiedy doszło do władzy, stosunek mediów do liberalnego światopoglądu wynosił dziewięć do jednego. Teraz jest ich pięćdziesiąt i pięćdziesiąt. Moja krytyka mówią, że go zmieniłem, ale tego nie zrobiłem.

Jak to się stało? Odpowiedź Orbana musiała zaskoczyć jego słowackich rozmówców. Całość, opisując to, brzmiała bardzo banalnie:

Publicznie zwrócił się do chrześcijańskich biznesmenów, aby nie akceptowali pozycji dziewięć na jednego. Zapraszał ich do tworzenia projektów medialnych od chadeków i konserwatystów. Bo to nie jest rola państwa, ale raczej prywatny biznes. I tak powstało wiele konserwatywnych mediów.

To jest sekret pełnego sukcesu. Niech słyszy każdy, kto ma uszy. Ten, kto ma powód, zrozumie. Państwowy koncern MOL nie musiał od nikogo kupować żadnej gazety. Powstał cały kawałek konserwatywnych, prywatnych mediów, które dziś równoważą lewicowe i liberalne tendencje w sferze publicznej.

To nie wszystko: ci biznesmeni, motywowani przez większość Viktora Orbana, nie zatrzymywali się na węgierskim podwórku, ale raczej kupowali stacje telewizyjne, gazety i portale w Słowenii i Macedonii Północnej, zmieniając w ten sposób układ sił na lokalnym rynku mediów.

Czy ktoś zaprzecza, że ​​Viktor Orban nie ma talentu perswazji?