ADMET

Complete News World in United States

Konflikt izraelsko-palestyński.  Co to jest Iron Dome?

Konflikt izraelsko-palestyński. Co to jest Iron Dome?

  • Iron Dome składa się z cywilnych systemów ostrzegawczych (syren) i natychmiastowej reakcji (wystrzeliwanie specjalnych pocisków przechwytujących, które eliminują zagrożenie).
  • „Żelazna kopuła jest najbardziej skuteczną i przetestowaną tarczą przeciwrakietową, jaką świat kiedykolwiek widział” – powiedział Mark Thompson, ekspert ds. Obrony w magazynie Time.
  • Zwolennicy tego systemu wskazują na stosunkowo niski koszt jego utrzymania. Każdy przechwytujący kosztuje około 95 000 dolarów. Dolary
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

Na czym polega konflikt izraelsko-palestyński? Jaka jest jego historia? Przeczytaj tekst Marcina Terlika na ten temat.

Żelazna Kopuła to system ochronny, który ma zapewnić Izraelowi ochronę przed wystrzeliwaniem rakiet. Jego celem jest powstrzymanie rakiet krótkiego zasięgu i ognia artyleryjskiego, które często są wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dodatkowo kopuła składa się z dwóch oddzielnych systemów – David’s Sling i Arrow, które mają na celu wykrywanie i eliminowanie zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, takich jak rakiety i bomby zrzucane podczas nalotów oraz pociski.

System Iron Dome został oddany do użytku w 2011 roku. Został opracowany przez izraelską firmę Rafael Advanced Defence Systems i Israel Aerospace Industries. Stany Zjednoczone były również mocno zaangażowane w projekt, zapewniając duże wsparcie finansowe i technologiczne.

Żelazna kopuła – system oceny i przechwytywania zagrożeń

System ten opiera się na działaniu radaru i aktywnej analizie danych w celu określenia, czy nadlatujący pocisk lub pocisk stanowi zagrożenie. Żelazna kopuła uruchamia systemy przechwytywania tylko wtedy, gdy pocisk jest w stanie uderzyć w zaludniony obszar lub stworzyć znaczną infrastrukturę.

Przechwyty, na których opiera się reakcja na zagrożenie, są uruchamiane pionowo z jednostek naziemnych. Są one przechowywane zarówno w mobilnych jednostkach przemierzających terytorium Izraela, aby uniknąć wykrycia, jak i ze stałych miejsc ustawionych do odpalania rakiet w dowolnym momencie.

Przechwytywacze są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatujący pocisk w powietrzu, powodując eksplozje wysoko nad ziemią, aby uniknąć uszkodzeń. Śledzenie trajektorii pocisku wyzwala również sygnały dźwiękowe – zwłaszcza syreny – w miejscach, w które można wycelować pociski.

Po zniszczeniu rakiet zagrożeniem pozostają upadłe części zniszczonych pocisków.

Operację Żelazna Kopuła można wyraźnie zobaczyć w nagraniach dostarczonych przez Izraelskie Siły Obronne. Klip wideo pokazuje, jak rakiety przeznaczone dla Izraela są namierzane i natychmiast wyłączane przez wystrzelone przechwytywacze.

Działanie systemu obronnego można również zobaczyć na amatorskich nagraniach podczas bombardowania Strefy Gazy we wtorek 11 maja.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Czy system jest bezbłędny?

Jednak zdjęcia z miast takich jak Aszkelon, Bagdad i Holon pokazują, że nie wszystkie pociski można przechwycić. Islamistyczna grupa Hamas podała późny wtorek, że wystrzeliła 130 rakiet w kierunku Izraela w odpowiedzi na zniszczenie drapacza chmur w Gazie. Wielu z nich trafiło w cel. Poniższy film przedstawia moment, w którym ktoś uderzył w Holon, na południe od Tel Awiwu.

Czy to oznacza, że ​​system może zawieść podczas ataku na dużą skalę? Izraelscy urzędnicy pracujący w Biurze Bezpieczeństwa twierdzą, że system zatrzymał do tej pory tysiące rakiet i pocisków artyleryjskich, ze wskaźnikiem skuteczności przekraczającym 90%.

Jednak niektórzy analitycy kwestionują tak wysoką skuteczność systemu, a przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy dostosowali swój ogień do penetracji systemu ochrony.

Zdjęcie: AFP / JACK GUEZ / AFP

System Iron Dome

„Żaden system obrony przeciwrakietowej nie jest całkowicie niezawodny, zwłaszcza w obliczu ewoluującego zagrożenia” – powiedział Washington Post Michael Armstrong, adiunkt na Uniwersytecie Brook.

Żelazna Kopuła zmieniła życie wielu Izraelczyków, którzy chroniąc ją, cieszą się pewnym stopniem normalności. Jest to szczególnie ważne w południowych częściach kraju, które są narażone na regularny ostrzał.

Żelazna Kopuła to najbardziej skuteczna i przetestowana tarcza przeciwrakietowa, jaką świat kiedykolwiek widział. Ocalił wiele izraelskich istnień ludzkich, mówi magazynowi Time ekspert ds. Obrony Mark Thompson.

Zwolennicy tego systemu wskazują na stosunkowo niski koszt jego utrzymania. Brytyjski tygodnik Al-Usbu’a podał w 2019 r., Że każdy przechwytujący kosztuje około 95 000 pocisków. Dolary.

óródło: „Tydzień”, „Washington Post”, „Newsweek”,

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści