ADMET

Complete News World in United States

Teorie spiskowe COVID-19 są bardziej popularne wśród konserwatystów.  Wierzą w spisek przeciwko Trumpowi

Teorie spiskowe COVID-19 są bardziej popularne wśród konserwatystów. Wierzą w spisek przeciwko Trumpowi

Wiara w teorie spiskowe na jego temat pandemia COVID-19 rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w pierwszych miesiącach jego rozprzestrzeniania się wirus – mówią uczeni z tego kraju. Chodzi głównie o ludzi, którzy często korzystają z konserwatywnych i społecznościowych mediów – w Stanach Zjednoczonych były to nagłówki, takie jak Fox News, Rush Limbaugh, Breitbart News, One America News czy Drudge Report. Pierwsze badanie APPC wykazało, że użytkownicy tego typu mediów wykazywali zwiększoną skłonność do popierania epidemiologicznych teorii spiskowych.

Wierzyli w teorie spiskowe i nie nosili masek na twarz

Najnowsze odkrycia grupy naukowców, opublikowane w Medical Internet Researc, rozwijają tę teorię, potwierdzając, że wzrost wiary w fałszywe teorie dotyczące COVID-19 był bezpośrednio związany z korzystaniem z niektórych rodzajów mediów w okresie od marca do lipca 2020 roku. W tym okresie wzrosła liczba konserwatywnych użytkowników mediów – przekonanych, że koronawirus jest bronią biologiczną wyprodukowaną przez Chińczyków. rz ± d, Od 52 proc. Aż do 66 proc

Co więcej, popularność teorii spiskowych była bezpośrednio związana z nieprzestrzeganiem obowiązku noszenia masek czy powstrzymywania się od szczepień przeciwko COVID-19.

Obejrzyj wideo
Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny niż Brytyjczyk?

Media odegrały rolę w promowaniu lub ograniczaniu teorii spiskowych – komentarz A. Dan Romer z Annenberg Center for Public Policy na Uniwersytecie Pensylwanii jest jednym z autorów badania. Dodaje, że „niektóre media podważyły ​​gotowość i sukces kraju w walce z epidemią”.

Podczas gdy niektóre platformy mediów społecznościowych ogłosiły, że usuną nieprawidłowe informacje o epidemii, samo korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się ze wzrostem wiary w teorie spiskowe dotyczące COVID-19.

za. „Platformy społecznościowe są siłą napędową fałszywych wiadomości – nawet jeśli wiadomości są zablokowane w jednym miejscu, szybko pojawią się w innym” – powiedziała Kathleen Hall Jamieson, współautorka badania.

32 procent Amerykanów wierzyło, że był spisek przeciwko Trumpowi

Naukowcy dwukrotnie przebadali 840 dorosłych – w marcu 2020 r. Oraz w lipcu tego samego roku. Uczestnicy badania musieli wymienić trzy teorie spiskowe dotyczące pandemii, częstotliwości i zakresu korzystania z mediów społecznościowych oraz skomentować środki ostrożności, jakie stosują podczas pandemii. Ostatnie pytanie dotyczy przygotowania do szczepienia.

W lipcu, po dwóch częściach badania, grupa badaczy ustaliła, że ​​17 proc. Dorośli Amerykanie uważają, że „koronawirus to produkt firmy farmaceutycznej, mający na celu zwiększenie sprzedaży leków i Szczepionki„W marcu tego samego roku tak uważało tylko 15 procent Amerykanów.

W ciągu kilku miesięcy 24 proc. Aż 32 proc. Zwiększyło także liczbę osób, które uważały, że „zagrożenie koronawirusem jest sztucznie stymulowane, aby zaszkodzić Donaldowi Trumpowi i jego prezydenturze”.

Prawie 10% więcej respondentów (38% w lipcu w porównaniu do 28% w marcu) poparło teorię, że „Koronawirus to broń biologiczna stworzona przez władze. Broda”.

Nadawcy rozpalili plotki

Wśród tych, którzy śledzą konserwatywne media, teoria tworzenia wirusów przez firmy farmaceutyczne wzrosła z 13% w okresie od marca do lipca 2020 r. Aż do 28% teorii o celowej krzywdzie prezydentury Trumpa zyskało blisko 30%. Więcej obserwujących (34% w marcu, 61% w lipcu 2020).

W 2020 roku konserwatywne media, takie jak Fox News, szeroko przyjęły teorię pochodzenia wirusa. Na przykład prezenter stacji, Tucker Carlson, zasugerował, że koronawirus jest produktem bioinżynierii w chińskich laboratoriach. Inny prezenter, Rush Limbaugh, argumentował, że COVID-19 ma być bronią przeciwko Trumpowi i jest prototypową bronią biologiczną.

Widzowie mainstreamowych mediów nie zmienili swoich poglądów

Podczas gdy konserwatywne media promowały teorie spiskowe dotyczące COVID-19, media głównego nurtu działały w przeciwnym kierunku. Naukowcy odkryli, że regularne czytanie takiego dziennikarstwa (The Associated Press, The New York Times, The Wall Street Journal i The Washington Post) przyczyniło się do spadku wiary w teorie spiskowe. Oznacza to również preferowanie noszenia masek i wyrażanie chęci szczepienia.

Media głównego nurtu również podnoszą kwestię teorii spiskowych, ale nie po to, by w nie popularyzować, ale po to, by edukować opinię publiczną o tym zjawisku – mówi prof. Romer.

Osoby, które śledziły główne media w telewizji (ABC, NBC i CBS News), nie wykazały żadnych zmian w poglądach na temat pandemii. Osoby te wykazywały również większą chęć do szczepień i noszenia masek, ale nie było to bezpośrednio związane z ich wiarą w teorie spiskowe lub ich brakiem. To były zmienne niezależne – dodaje profesor. Romer.

Wniosek: trzeba szukać konserwatystów

Wyniki badania pokazują znaczenie mediów głównego nurtu i ich rolę w zgłaszaniu skutecznych środków zwalczania epidemii w okresie od marca do lipca 2020 r.

Naukowcy sugerują, że wyniki badań wskazują na potrzebę potwierdzonego i wiarygodnego przekazu medialnego na temat epidemii. „Ponadto platformy mediów społecznościowych powinny przyjąć bardziej rygorystyczną politykę, aby zapobiec dezinformacji na temat epidemii lub szczepionek, noszenia masek lub teorii spiskowych, które zaprzeczają oficjalnym doniesieniom” – mówią.

Jednocześnie badacze podkreślają, że władze powinny szukać okazji do dostarczania rzetelnych informacji także użytkownikom i odbiorcom konserwatywnych mediów. Docieranie do użytkowników mediów głównego nurtu jest równie ważne, ponieważ zdolność wiary w teorie spiskowe była w tej grupie zróżnicowana – czytelnicy prasy byli mniej wrażliwi, odbiorcy wiadomości telewizyjnych – bardziej narażeni.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia Na gov.pl