Badania: Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2

Naukowcy z Hiszpanii twierdzą, że osoby, które przyjmują leki przeciwpsychotyczne, mogą być mniej narażone na rozwój SARS-CoV-2 i mają mniej chorób, ich wnioski pojawiają się w czasopiśmie Schizophrenia Research.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Virgen del Rocío w Sewilli przeprowadzili badania na 698 pacjentach ze schizofrenią. Osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19, w tym z powodu zmniejszonej świadomości zagrożeń.

Autorzy zwracają uwagę, że w grupie pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne zapadalność na COVID-19 była niższa pomimo występujących czynników ryzyka, a przebieg zakażenia był łagodniejszy.

Naukowcy odkryli, że dla kilku genów, których ekspresja zmienia się podczas COVID-19, przetestowano leki przeciwpsychotyczne (głównie arypiprazol). Leki przeciwpsychotyczne zmniejszają aktywację genów zaangażowanych w wiele szlaków zapalnych i immunologicznych, które wpływają na nasilenie szlaku COVID-19 – mówi jeden z autorów badania, profesor. Benedicto Crespo Fakorou.

Leave a Reply

Your email address will not be published.