Brudna szczepionka Sputnik V spowodowała problemy zdrowotne?

Kontrowersyjna rosyjska szczepionka Sputnik V została zatwierdzona w 60 krajach na całym świecie. Europejska Agencja Leków (EMA) nadal to bada.

Jednak w Brazylii Sputnik V nie zostanie jeszcze zatwierdzony. Podczas badania szczepionki Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia (Anvisa) stwierdziła, że ​​„adenowirus 5” w szczepionce nie był nieaktywny i mógł się replikować.

Może to być szczególnie niebezpieczne dla osób z osłabionym układem odpornościowym, ponieważ jeśli wirus przeziębienia używany jako wektor nie jest inaktywowany, pacjent bezpośrednio wstrzykuje patogen i zachoruje – ostrzega amerykański wirusolog dr. Centrum Globalnych Nauk o Zdrowiu i Bezpieczeństwa na Uniwersytecie Georgetown.

Niechlujna produkcja?

Sputnik V – podobnie jak szczepionka Astra Zeneca czy Johnson & Johnson – istnieje Szczepionka wektorowa. Prawidłowo stosowane szczepionki wektorowe są bardzo niezawodne i znacznie mniej skomplikowane niż szczepionki mRNA, ponieważ można je przechowywać w zwykłej lodówce.

W szczepionce celowanej nieszkodliwe wirusy, takie jak nieaktywne wirusy powodujące przeziębienie, zawierają instrukcje budowy białek kolczastych, za pomocą których patogen SARS-CoV-2 przyłącza się do komórek ludzkich. Zaszczepiona osoba rozpoznaje wprowadzony materiał genetyczny jako ciało obce i wytwarza przeciwciała oraz specyficzne limfocyty T, z których oba są ważne dla obrony immunologicznej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

W rzeczywistości standardową procedurą przy produkcji szczepionki jest usunięcie genów E1 i E3 z wektora, czyniąc je nieaktywnymi. Jednak wydaje się, że tak nie jest w przypadku serii Sputnik V, która trafiła do Brazylii. Może to być przypadkowe lub zabrudzone.

Słowacja zawiesiła dostawy

Największe zamieszanie związane ze Sputnikiem V wydarzyło się w marcu tego roku. Na Słowacja. Inspekcja przeprowadzona przez Państwowy Instytut Kontroli Leków SUKL wykazała, że ​​200 000 dawek dostarczonej szczepionki nie było identycznych we wszystkich szczegółach ze szczepionką Sputnik V stosowaną w innych krajach lub wcześniej opublikowaną w czasopiśmie branżowym „The Lancet”. Słowaccy inspektorzy doszli do wniosku, że „te szczepionki mają tylko wspólną nazwę”.

Rosja mówi o podróbkach

Doprowadziło to do gwałtownego konfliktu między Rosją a Słowacją. Słowacki minister zdrowia podał się do dymisji, a Rosja wycofała swoje szczepionki.

Bieżące raporty otrzymane z Brazylii są również nazywane przez producentów Sputnik V False Reports. „Przeciwnicy Sputnika V z wielkiej farmy boją się sukcesu, nie mogą znaleźć słabych punktów i są zmuszeni do tworzenia podrobionych produktów, które są łatwe do wykrycia” – czyta na Twitterze.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Leave a Reply

Your email address will not be published.