Były doradca Borisa Johnsona: Insane and Immoral

Cummings, który był jednym z głównych architektów kampanii Brexit, oskarżył Johnsona na swoim blogu o próbę zablokowania śledztwa w sprawie wycieku, ponieważ może to zaszkodzić jego narzeczonej, dziewczynie Carrie Symonds. W przeciwnym razie to miała być główna osoba odpowiedzialna za odejście Cummingsa z zespołu doradczego premiera.

Dodatkowo Cummings napisał, że premier próbował przekonać konserwatywnych darczyńców do zapłacenia ogromnych kosztów remontu jego mieszkania przy Downing Street 10.

Służba prasowa Johnsona zaprzeczyła zarzutom.

Cummings zaatakował premiera dzień po tym, jak wiadomości pojawiły się w mediach, twierdząc, że pochodziły one od informatora z Downing Street, który ujawnił prywatne wiadomości tekstowe, które premier wymienił z miliarderem Jamesem Dysonem. Pokazali, że Johnson obiecał mu „naprawić” problemy podatkowe pracowników Dysona.

Opozycyjna Partia Pracy określiła konflikt między premierem a jego byłym głównym doradcą jako „bitwę w worku”, co wskazuje na brak szacunku dla Brytyjczyków.

Cummings zrezygnował ze stanowiska doradcy Johnsona w listopadzie ubiegłego roku ze skutkiem natychmiastowym.

Wcześniej odegrał kluczową rolę w kampanii głosowania nad Brexitem przed referendum w 2016 r. I został mianowany przez Johnsona na kluczowego doradcę natychmiast po objęciu stanowiska premiera.

Był postrzegany jako szara eminencja na Downing Street. Trudno zaprzeczyć jego politycznemu rozsądkowi, ale kontrowersje przyćmiły jego wpływ na Johnsona, zwłaszcza że jako doradca nie był pod kontrolą parlamentu i jego postawę, którą uważał za arogancką.

(Palma)

Leave a Reply

Your email address will not be published.