Dania: Rząd rezygnuje ze szczepień w firmie Johnson & Johnson

Duńskie władze zdecydowały o wykluczeniu firmy Johnson & Johnson z programu szczepień Covid-19 z powodu przypadków zakrzepów krwi potencjalnie związanych ze szczepionką, podały w poniedziałek duńskie media. Byłby to drugi czynnik wykluczony przez Kopenhagę po szczepionce AstraZeneca.

Jak podają media, w tym gazeta „BT”, decyzja zostanie ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, spodziewane jest znaczne opóźnienie duńskiego programu szczepień, nawet jesienią.

Wykluczenie preparatu wiąże się z bardzo rzadkimi przypadkami choroby zakrzepowo-zatorowej związanej z niską liczbą płytek krwi w niektórych szczepionkach, zwłaszcza u kobiet przed menopauzą. Wcześniej Dania nie szczepiła AstraZeneca z podobnych powodów.

Korzyści przewyższają ryzyko

Mimo to Europejska Agencja Leków nie zmieniła zaleceń dotyczących przygotowania pojedynczej dawki, twierdząc, że korzyści przewyższają ryzyko. Jednak EMA zastrzegła, że ​​ulotka dołączona do opakowania szczepionki powinna aktualizować informacje o potencjalnych skutkach ubocznych. Podobną decyzję podjęła FDA po czasowym zawieszeniu szczepień preparatem.

Zobacz: Dania rezygnuje ze szczepionek AstraZeneki. Republika Czeska chce go odkupić

Według BT, pomimo wyłączenia szczepionek z krajowego programu szczepień, Krajowa Rada Zdrowia orzekła w poniedziałek, że osoby, które chcą się zaszczepić tymi preparatami, będą mogły to zrobić poza centralnym programem.

AC / PAP

Czytaj więcej

Chcesz być informowany o nowościach?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Leave a Reply

Your email address will not be published.