George Floyd zostaje zabity. Były obrońca policji: działał rozsądnie i widział aktywny opór

„Rozsądny policjant chce zapewnić swoim kolegom bezpieczeństwo” – powiedział w przemówieniu końcowym były obrońca policjanta Derek Chauvin, oskarżony o zabicie George’a Floyda. George Floyd nikomu nie zagrażał. Prokurator generalny Steve Schleicher powiedział, że nie próbował nikogo skrzywdzić.

Podczas procesu o zabójstwo George’a Floyda prawnicy obu stron złożyli w poniedziałek oświadczenia końcowe. Obrońca oskarżonego – były policjant Derek Chauvin – przypisał mu rozsądne postępowanie. Prokurator zwrócił się do ławy przysięgłych o zaświadczenie o oczach.

Podczas procesu, oprócz zeznań świadków, pojawiły się również nagrania wideo pokazujące, jak Chauvin przycisnął kolano do skutego kajdankami Afroamerykanina Floyda, który leżał na ziemi. Interpretacje tego incydentu różniły się w opinii świadków obrony i powodów.

W przemówieniu końcowym były oficer Minneapolis, prawnik Eric Nelson, powiedział, że jego klient postępował zgodnie z procedurami policyjnymi i działał rozsądnie, utrudniając Floydowi.

„Jest na scenie i widzi aktywny opór” – powiedział Nelson, wyświetlając materiał z kamery Chauvina. Obrońca wyjaśnił, że policjant ma do dyspozycji środki, w tym kontrolowany depozyt i krążek na szyję, aby utrudnić podejrzanemu, który nie wykonywał rozkazów.

„Rozsądny policjant chce zapewnić swoim kolegom bezpieczeństwo” – powiedział Nelson. Jego zdaniem kolejni przechodnie wywołali chaos, usprawiedliwiając działania Chauvina przed i podczas klęczenia wokół szyi Floyda, aby go aresztować.

Podczas procesu prokuratorzy zarzucili, że policjant naciskał na szyję Floyda przez ponad dziewięć minut, pomimo wielokrotnych skarg ze strony Afroamerykanów, że nie może oddychać, co doprowadziło do jego śmierci. Według zwolenników Chauvina śmierć Floyda była spowodowana nadmiernym używaniem fentanylu i metamfetaminy, a także wcześniejszymi problemami z sercem.

Nelson zapewnił w swoim przemówieniu, że działania Chauvina były zgodne z metodami treningowymi i stanowiły uprawnione użycie siły. Z kolei według prokuratora generalnego Steve’a Schleichera, Chauvin, ignorując konsekwencje, zabił Floyda.

– Siła była zbyt duża. Schleicher twierdził, że wstydził się leżeć na twardym chodniku, zaprzeczając, że policjant postępował zgodnie z nabytymi metodami.

Mottem Departamentu Policji Minneapolis jest odważna ochrona i służenie z czułością. (…) George Floyd nikomu nie zagrażał, a prokurator dał do zrozumienia, że ​​nie próbuje nikogo skrzywdzić, wskazując, że to Chauvin, a nie policja, ma proces.

Schleicher zaprosił jurorów, aby zastanowili się, co widzieli na filmach. – Uwierz swoim oczom. (…) Prokurator twierdził, że to, co oskarżony zrobił George’owi Floydowi, zabiło go.

Jak zauważył Los Angeles Times, werdykt jury powinien być jednomyślny. Oznacza to, że wystarczy, aby obrona wzbudziła wątpliwości nawet przysięgłego co do prawdziwości poszczególnych zarzutów. Jury rozpoczęło obrady w poniedziałek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.