Istnieje porozumienie między Izraelem a Hamasem w sprawie zawieszenia broni. Oferta obowiązuje od czwartku do piątku | wiadomości ze świata

Associated Press podało, że porozumienie wejdzie w życie w piątek o godzinie 2:00. Z kolei, jak czytamy w The Times of Israel, strona izraelska twierdzi, że czas, w którym zostanie ona wdrożona, nie został jeszcze przesądzony. Według Izraelczyków Egipt zaproponował zawieszenie broni.

Obejrzyj wideo
Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Gen. Benik: Netanjahu nie pozwoli, by konflikt rozprzestrzenił się na większą skalę

The Times of Israel powiedział, że porozumienie o zawieszeniu broni zostało potwierdzone przez biuro Benjamina Netanjahu. Wcześniej Reuters podał, że umowa została również potwierdzona przez Hamas. Zdaniem przedstawiciela organizacji powinno to być „wzajemne i jednoczesne”. Associated Press poinformowała, że ​​zgoda była pod wpływem Stany Zjednoczone Ameryki.

Niedługo potem w izraelskich mediach pojawiły się informacje o zawieszeniu broni armia Donosiłeś na Twitterze, że w południowym Izraelu zabrzmiały syreny.

Przed posiedzeniem izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa w sprawie zawieszenia broni AFP donosiło, powołując się na niezidentyfikowanych urzędników, że Izrael znajduje się pod silną presją dyplomatyczną.

Konflikt palestyńsko-izraelski. Zginęło ponad 200 osób

Obecny konflikt palestyńsko-izraelski trwał 11 dni i pochłonął co najmniej 230 ofiar, w większości Palestyńczyków.

Sytuacja polityczna i społeczna w Jerozolimie jest niezwykle złożona. Izrael uznaje miasto za swoją „wieczną i niepodzielną stolicę”. Jednak zgodnie z prawem międzynarodowym jego wschodnia część to terytorium okupowane, które Izrael zaanektował nielegalnie. Palestyńczycy chcą, aby Wschodnia Jerozolima była stolicą ich narodu po uzyskaniu niepodległości. To pokrywa się z historycznym i religijnym znaczeniem miasta – miasto jest święte dla muzułmanów, chrześcijan i Żydów. Drugie powstanie palestyńskie wybuchło z powodu wydarzeń w Jerozolimie.

Był tam przez kilka tygodni w Jerozolimie ProtestyI starcia między Palestyńczykami i Izraelczykami Polityka ±. Powodem jest orzeczenie sądu (obecnie odroczone) w sprawie przesiedlenia rodzin palestyńskich w osadzie Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie. Ich miejsce zajmą żydowscy osadnicy.

Izraelskie osadnictwo zarówno we wschodniej arabskiej części Jerozolimy, jak i na Zachodnim Brzegu jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i jest potępiane nawet przez sojuszników Izraela. Jednak władze izraelskie kwestionują interpretację Konwencji Genewskiej w tym względzie. O tym, że wysiedlenia te są niezgodne z prawem międzynarodowym, poinformowała w swoim oświadczeniu M.w. Unia Europejska. Palestyńczycy postrzegają wysiedlenie rodzin arabskich i okupację ich domów przez osadników żydowskich jako część szerszych wysiłków zmierzających do trwałej kontroli nad Jerozolimą Wschodnią.

Leave a Reply

Your email address will not be published.