Izrael. Panika wybucha podczas ceremonii religijnej na Mount Meron. A premier ogłosił między zabitymi a rannymi żałobę narodową

Reuters podał w piątek, że co najmniej 45 osób zginęło, a znacznie więcej zostało rannych w panice, która wybuchła podczas obchodów Lag Ba Omar w Mount Meron w północnym Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił niedzielę narodowym dniem żałoby. Określił również to wydarzenie jako „straszną katastrofę” i wezwał do modlitwy za ofiary. Nie jest jasne, co powoduje wybuch paniki.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił na Twitterze w piątek po południu, że następna niedziela będzie dniem żałoby narodowej, po wydarzeniach z żydowskiego święta. Wybuchła tam panika, dziesiątki zginęło, a wielu zostało rannych.

Jak poinformował premier, w niedzielę izraelskie flagi zostaną opuszczone na środek masztu. Wyraził również współczucie rodzinom ofiar. „Błogosławiona jest pamięć o tych, którzy zginęli” – dodał.

Oglądaj TVN24 na żywo w TVN24 GO

W czasie żydowskiego święta wybuchła panika

Do wypadku doszło podczas ceremonii religijnej Laaj Ba Omer na górze Meron. Było to pierwsze tak duże wydarzenie od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w Izraelu. Według niektórych źródeł dziesiątki tysięcy ludzi, w większości ortodoksyjnych Żydów, mogło uczestniczyć w uroczystościach ku czci rabina Simona Bar Gochaja, mędrca i mistyka z II wieku, pochowanego na Górze Meron.

“To wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy.”

Początkowo mówiono, że podczas ceremonii zawaliło się jedno ze stoisk gości, ale służba medyczna MDA dała do zrozumienia, że ​​tragedia wydarzyła się po wybuchu paniki. Policyjne źródło powiedziało Haaretzowi, że wszystko zaczęło się, gdy jeden z uczestników zszedł ze schodów. – To wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy. Ludzie upadali i nadepnęli na siebie. To była tragedia – powiedział jeden ze świadków, powołując się na BBC.

Tragiczny wypadek wydarzył się podczas festiwalu Lag Ba-OmerDavid Cohen / PAP / EPA

Myśleliśmy, że mógł być alarm [bombowy – red.] Odnośnie podejrzanej paczki. Nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się tutaj wydarzyć. Agencja prasowa Reuters zacytowała Ishaka, mówiącego, że radość zamieniła się w żałobę, a światło w całkowitą ciemność.

Rzecznik policji wskazał, że w tym roku organizatorzy zaplanowali miejsce dla podobnej liczby pielgrzymów jak w latach ubiegłych, ale cały obszar został wydzielony barierami jako środek ostrożności w związku z pandemią COVID-19. Według izraelskich mediów mogło to spowodować upadek i panikę.

Reuters: Co najmniej 45 osób zginęło

Izraelskie wojsko stwierdziło, że wysłało lekarzy, zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz helikoptery do pomocy w „masowym wypadku” w okolicy. Nie podał szczegółów dotyczących natury katastrofy.

Miejsce tragedii na górze MeronReuters

Izraelska służba medyczna Magen David Adom potwierdziła zgony bez podania liczby. Reuters podał, że zginęło co najmniej 45 osób. Z kolei Magen David Adom potwierdził, że 103 rannych jest pod opieką lekarską, w tym 38 w ciężkim stanie. The Jerusalem Post poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych obejmuje co najmniej pięć osób w wieku poniżej 16 lat.

Reuters poinformował, że niektóre ofiary nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Krewni osób, które uczestniczyły w obchodach i jeszcze się nie ujawniły, zwracają się do rozgłośni radiowych z prośbą o pomoc w ich odnalezieniu.

Przywódcy religijni wezwali do dochodzenia. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że śledczy zbadają, czy doszło do naruszeń policji, które mogą mieć związek z tragedią.

W piątek rano na miejsce tragedii przybył izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Premier Benjamin Netanjahu na miejscu tragedii PAP / EPA / RONEN ZVULUN

“ Okropna katastrofa ”

Gazeta Haaretz napisała, że ​​było to pierwsze duże zgromadzenie religijne, które odbyło się legalnie od czasu zniesienia przez Izrael wszelkich ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. W kraju nastąpił gwałtowny spadek wskaźników zachorowań od czasu rozpoczęcia jednej z najbardziej udanych kampanii szczepień na świecie pod koniec ubiegłego roku. Jednak władze sanitarne ostrzegały przed organizowaniem tak dużego zgromadzenia. Chanel 12 TV poinformował, że spotkanie odbyło się bez zgody władz zdrowotnych.

Gdy uroczystości rozpoczęły się na Mount Meron, zgromadzenie odwiedzili minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana, szef policji Yaqoub Shabtai i inni wyżsi urzędnicy, którzy spotkali się z policją, w której uczestniczyło 5000 funkcjonariuszy, którzy utrzymywali porządek.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił ten incydent jako „straszną katastrofę” i dodał: „Wszyscy modlimy się o dobro ofiar”.

Kondolencje zostały złożone z kilku stron, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

„Uczta upamiętniająca koniec epidemii”

– Lag ba-Omer to święto upamiętniające ustanie epidemii kilkaset lat temu. Jest tu [na górze Meron – red.] Cmentarz zaprzyjaźnia się z Simonem Bar Joshag. To bardzo ważne święto dla ortodoksów, którzy odcinają tam chłopców i pobierają się. To dzień radości, ten rok zamienił się w dzień żałoby – powiedziała Carolina Mints, Polka mieszkająca w Izraelu.

Tragedia podczas obchodów Lag ba-OmerTVN24

Lag ba-Omer obchodzony jest corocznie na pamiątkę śmierci Szymona Bar Jochaja, przez niektórych uważanego za autora lub współautora Zohar – jednej z książek będącej źródłem judaistycznej kabały. Przed śmiercią przyjaciel musiał prosić wiernych, aby obchodzili ten dzień jako „dzień mojej radości”.

PAP, “Jerusalem Post”, Reuters, BBC, TVN24, Guardian

Główne źródło obrazu: PAP / EPA / RONEN ZVULUN

Leave a Reply

Your email address will not be published.