Izrael zbada zapalenie mięśnia sercowego u osób zaszczepionych preparatem Pfizer

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że zbada niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób, które zostały zaszczepione preparatem Pfizera przeciwko COVID-19. Nie jest jasne, czy ma to związek ze szczepieniami.

Szef rządowego zespołu ds. Zwalczania epidemii prof. Wehman Asses. Powiedział, że wstępna analiza wykazała 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego u ponad pięciu milionów zaszczepionych osób, zwłaszcza po drugiej dawce, oraz u mężczyzn w wieku poniżej trzydziestu lat. Jednak, jak podkreślił, nie jest jasne, czy liczba ta jest wyższa niż normalnie i czy odnotowane przypadki mają związek ze szczepieniami. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Asses zauważył również, że ta choroba, która często ustępuje bez powikłań, może być spowodowana wieloma infekcjami wirusowymi i innymi czynnikami.

Według firmy Pfizer nie zaobserwowano niezwykłego podwyższenia tego stanu w przypadku szczepienia.

Firma powiedziała: „Nie zaobserwowaliśmy wzrostu zapadalności na zapalenie mięśnia sercowego w porównaniu z populacją ogólną. (…) Obecnie nie ma dowodów na to, że zapalenie mięśnia sercowego jest ryzykiem związanym ze stosowaniem szczepionki Pfizer / BioNTech”. W ramach umowy z rządem izraelskim Pfizer ma dostęp do medycznej bazy danych szczepionek.

Do tej pory szczepionka grupy otrzymała prawie 60 proc. Z prawie dziewięcioma milionami mieszkańców Izraela. Od początku kampanii szczepień liczba nowych zakażeń i zgonów gwałtownie spadła z 10 000 do 10 000. Codziennie w styczniu do obecnego poziomu około 80 zakażeń w ciągu ostatnich dwóch dni.

Według Reutera prof. Nadawa Dawidowicza z Ben-Gurion University, nawet gdyby istniał związek między chorobą a stosowaniem szczepionki, ryzyko byłoby niewielkie i przejściowe, znacznie mniejsze niż COVID-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published.