Litwa, Łotwa i Estonia nakazały wyjazd czterem rosyjskim dyplomatom

Władze Litwy, Łotwy i Estonii wydaliły rosyjskich dyplomatów. Wilno wysyła dwóch Rosjan, Rygę i Tallin – po jednym pracowniku ambasady rosyjskiej. – Unia Europejska powinna mieć mniej tajnych rosyjskich szpiegów – powiedział dziennikarzom Gabrielius Landsbergis, szef litewskiej dyplomacji.

Ministerstwa spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii ogłosiły w piątek swoją decyzję. „Wypędzeni używali do szpiegostwa przebrania dyplomatycznego” – powiedział Reuters, cytowany przez litewskiego ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa, mówiąc reporterów.

Oglądaj transmisje na żywo w TVN24 GO

Szef litewskiej dyplomacji, do którego słowa skierowała także Agencja Autonomii Palestyńskiej, dodał, że dwóch pracowników ambasady Rosji na Litwie uznano za persona non grata, „ponieważ prowadzili działalność niezgodną ze swoim statusem dyplomatycznym”. Dostali siedem dni na opuszczenie Litwy. Unia Europejska powinna mieć mniej tajnych rosyjskich szpiegów. Landsberg powiedział, że nasi czescy koledzy podkreślają swoje bezprecedensowe działania.

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na Twitterze, że wydalenie rosyjskiego dyplomaty w związku z zamachem bombowym w Czechach w 2014 roku „narusza prawo międzynarodowe i podważa europejskie bezpieczeństwo i stabilność oraz jest niedopuszczalne”.

Szef łotewskiego dyplomaty Edgars Rinkiewicz powiedział, że jego kraj zdecydował się na wydalenie rosyjskiego dyplomaty, ponieważ „nie będzie tolerował aktów sabotażu na swoim terytorium ani na ziemiach swoich partnerów i sojuszników”.

Decyzja praska i odpowiedź Moskwy

17 kwietnia zgłosiły się Czechy 18 rosyjskich dyplomatów wydalono Podejrzewa się, że agenci rosyjskiego wywiadu stali za eksplozją składu amunicji w 2014 roku, w której zginęło dwóch Czechów. W odpowiedzi nakazano Rosji odejść 20 czeskich dyplomatów. Praga odpowiedziała żądaniem, aby do końca maja Rosja zrównała liczbę przedstawicieli ambasady w Pradze z liczbą pracowników delegacji czeskiej w Moskwie.

Według czeskiego MSZ w stolicy Rosji po wzajemnym wydaleniu dyplomatów z obu krajów jest pięciu dyplomatów, w tym ambasador oraz 19 pracowników administracyjnych i technicznych. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników misyjnych.

Główne źródło obrazu: PAP / EPA / MARTIN DIVISK

Leave a Reply

Your email address will not be published.