Mark Esper: Potrzebujemy więcej sił amerykańskich, w tym. w Polsce

Władze USA powinny wysłać więcej żołnierzy do Polski, Bułgarii i Rumunii – mówi były szef Pentagonu Mark Esper. Jego zdaniem ułatwiłoby to zaprzestanie ewentualnej agresji ze strony Rosji.

„Myślę, że powinniśmy nadal sprzeciwiać się Rosji i próbować powstrzymać jej szkodliwe działania” – powiedział Esper w wywiadzie dla agencji Reuters. Dlatego jego zdaniem Waszyngton powinien wysłać więcej wojsk do Polski, Rumunii, Bułgarii i być może krajów bałtyckich. – Jeśli nie na stałe, to na zasadzie rotacji – mówił szef Pentagonu podczas prezydentury Donalda Trumpa.

Waszyngton od kilku tygodni wyraża zaniepokojenie napiętą sytuacją na wschodnich granicach Ukrainy i prowadzi konsultacje z krajami europejskimi w sprawie ich polityki wobec Moskwy.

W Donbasie, gdzie zawieszenie broni weszło w życie w lipcu 2020 roku, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja pracuje nad zwiększeniem liczebności swoich sił na granicy z Ukrainą. Przemoc nasiliła się również na linii demarkacyjnej oddzielającej ukraińskich żołnierzy w Donbasie od separatystów wspieranych przez Rosję.

Zgodnie z umową z Montreux z 1936 r. Władze USA poinformowały Turcję na początku kwietnia, że ​​dwa amerykańskie okręty wojenne przejdą przez Cieśninę Turecką i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.

„Okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych regularnie operują na Morzu Czarnym i przestrzegają Konwencji z Montreux” – wyjaśnił rzecznik Pentagonu, porucznik Anton Similroth. To ponad 80-letnie porozumienie regulujące zasady żeglugi w Cieśninie Czarnomorskiej, które są kontrolowane przez władze w Ankarze.

Jednak Turcja – jak zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan – wkrótce ogłosi przetarg na roboty na kanale Stambuł, planowanej 45-kilometrowej trasie morskiej równoległej do trasy przez Bosfor. Pierwsze prace rozpoczną się latem tego roku.

Od kilku lat Waszyngton w swojej polityce bardziej koncentruje się na strategicznym znaczeniu basenu Morza Czarnego, aw szczególności na rozwoju ścisłej współpracy wojskowej z Rumunią. Potomac jest zaniepokojony nie tylko polityką Rosji w regionie, ale także rosnącymi wpływami Chin w tej części świata.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz PIT 2020 za darmo lub rozlicz się online już teraz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.