Media: Boris Johnson nie chciał blokady. „Niech trupy piętrzą się tysiącami”

Daily Mail cytuje anonimowe źródła, które twierdzą, że w październiku, krótko po zatwierdzeniu drugiego wyłączenia, Johnson powiedział na spotkaniu na Downing Street: „Nigdy więcej cholernych blokad – niech ciała gromadzą się w tysiącach”.

Kiedy prasa zażądała komentarza na temat raportów, Johnson powiedział, że takie słowa nie zostały wypowiedziane z jego ust. „Myślę, że najważniejszą rzeczą, jakiej chcą ludzie, jest dobra praca rządu i upewnienie się, że blokada działa zgodnie z zamierzeniami” – skomentował.

„Szalony i niemoralny”

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer powiedział, że był zaskoczony czytaniem doniesień prasowych. „Jeśli mówi takie rzeczy, musi je wyjaśniać” – powiedział Starmer.

Zobacz: Johnson: Wielka Brytania kontroluje pandemię

Johnson wprowadził trzecią blokadę w styczniu, chociaż jego krytycy twierdzą, że można by tego uniknąć, gdyby druga blokada była bardziej rygorystyczna.

Prasa krytykuje Johnsona także z innego powodu. Dwa dni wcześniej The Guardian napisał, że Dominic Cummings, który do listopada był głównym doradcą Johnsona i szarą postacią na Downing Street, nazwał brytyjskiego premiera „szalonym i niemoralnym” i oskarżył go o nielegalne działania.

Pieniądze na remont mieszkania

Cummings, który był jednym z głównych architektów kampanii Brexit, oskarżył Johnsona na swoim blogu o próbę zablokowania śledztwa w sprawie wycieku, ponieważ może to zaszkodzić jego narzeczonej, dziewczynie Carrie Symonds. W przeciwnym razie to miała być główna osoba odpowiedzialna za odejście Cummingsa z zespołu doradczego premiera.

Zobacz: Boris Johnson łamie ograniczenia? Gorąca debata w Wielkiej Brytanii

Dodatkowo Cummings napisał, że premier próbował przekonać konserwatywnych darczyńców do zapłacenia ogromnych kosztów remontu jego mieszkania przy Downing Street 10.

Cummings zaatakował premiera dzień po tym, jak wiadomości pojawiły się w mediach, twierdząc, że pochodziły one od informatora z Downing Street, który ujawnił prywatne wiadomości tekstowe, które premier wymienił z miliarderem Jamesem Dysonem. Pokazali, że Johnson obiecał mu „naprawić” problemy podatkowe pracowników Dysona.

dsk / PAP

Czytaj więcej

Leave a Reply

Your email address will not be published.