Media: Niemcy stosują lek przeciwpasożytniczy w leczeniu COVID-19

Lek przeciwpasożytniczy iwermektyna jest szeroko stosowany w Ameryce Łacińskiej w celu łagodzenia objawów choroby Covid-19. Teraz zyskuje na popularności w Niemczech, pomimo braku dowodów naukowych, że faktycznie jest skuteczny przeciwko koronawirusowi.

Jak donosi magazyn die Welt, Tobias Reiss, członek parlamentu bawarskiego stowarzyszonego z CSU, napisał do prezesa Federalnego Instytutu Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych z propozycją promowania iwermektyny jako leku przeciwko Covid-19. Powiedział, że środek jest skuteczny przeciwko pasożytom i prawie całkowicie wyeliminował ślepotę rzeczną w Afryce i „nie miał praktycznie żadnych skutków ubocznych”.

Iwermektyna to związek organiczny wytwarzany z awermektyny, który japońscy naukowcy odkryli w bakteriach glebowych w latach siedemdziesiątych XX wieku. Początkowo był stosowany jako lek tylko u zwierząt prowokowanych przez pasożyty. Firma Merck nie udostępniła ludziom tabletek iwermektyny aż do późnych lat osiemdziesiątych XX wieku, głównie w celu zwalczania ślepoty rzecznej. Działa poprzez blokowanie funkcji komórek pasożytniczych, ale nie koliduje z komórkami ludzkimi.

Lek stał się bardzo popularny w krajach Ameryki Łacińskiej podczas pandemii koronawirusa jako środek łagodzący objawy Covid-19. Cieszy się również coraz większą popularnością w Afryce. Zasadniczo dlatego, że jest stosunkowo tani. W Niemczech, gdzie iwermektyna jest używana głównie do zwalczania świerzbu i glisty u ludzi, lek kosztuje około 60 euro, co jest stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę fakt, że – jak zauważa Die Welt – koszty leczenia Covid-19 w wielu przypadkach są wyższe. do tysiąca euro.

Amerykańscy i europejscy naukowcy testują wpływ leku na patogeny SARS-CoV-2, ale nie publikują rozstrzygających wyników. W British Medical Journal odnotowano, że działanie iwermektyny w leczeniu Covid-19 jest „nieznaczne”. Według badań 200 osób z koronawirusem przyjmowało iwermektynę, a kolejne 200 przyjmowało placebo. Okazuje się, że nie ma różnicy w przebiegu choroby.

Leave a Reply

Your email address will not be published.