Problemy z tarczycą u pacjentów z Covid-19. Choroby mogą trwać kilka miesięcy

Podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez American Society of Endocrinology z udziałem prof. Przedstawiono wyniki obserwacji pacjentów z COVID-19 badaczom z Włoch i Hiszpanii. Eksperci twierdzą, że choroba może powodować dyskomfort tarczycy u osób, które przeżyły, przez ponad trzy miesiące.

Lekarze uczestniczący w wydarzeniu internetowym wskazali, że około 15% pacjentów z COVID-19 rozwinęło problemy z tarczycą w okresie zakażenia koronawirusem, które ujawniły się nawet po kilku miesiącach choroby.

Aby pokazać odsetek osób, u których wystąpiły zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów tarczycy, przeanalizowano kilka tysięcy przypadków pacjentów leczonych w szpitalach we Włoszech w 2020 roku.

Zapowiadając badanie, zespół naukowców, w tym wykładowcy z Uniwersytetu w Mediolanie, zauważył, że najczęstszą chorobą tarczycy, która rozwija się u osób z koronawirusem, jest zapalenie tarczycy. Jednak miał nieco inne objawy niż stany niezwiązane z SARS-CoV-2. Pacjenci nie odczuwali między innymi bólu szyi.

Naukowcy wyjaśniają, że grupę prawie 100 osób, które przeżyły COVID-19, monitorowano pod kątem czasu trwania problemów z tarczycą w okresie rekonwalescencji.

Ilaria Muller z Uniwersytetu w Mediolanie, uczestnicząca w konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, zauważyła, że ​​u większości pacjentów, u których wystąpiły problemy z tarczycą z powodu COVID-19 po opuszczeniu szpitala, te zaburzenia równowagi zniknęły w ciągu trzech miesięcy po opuszczeniu placówki medycznej. Takie oświadczenia wydało ponad 66%. Badał pacjentów.

Badacz wskazał, że około 30 proc. Osoby leczone w szpitalach z COVID-19, u których wystąpiły problemy z tarczycą, jednak po trzech miesiącach hospitalizacji nadal występują zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów tarczycy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki na milion mieszkańców

Leave a Reply

Your email address will not be published.