Rosja: Największa atomowa łódź podwodna na świecie idzie na złom

Tornada są największymi w historii Statki Underwater World, rozsławiony dzięki „Polowaniu na Czerwony Październik”. To był szczyt zimnej wojny, ale było to również bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Uważa się, że od końca lat siedemdziesiątych do końca osiemdziesiątych był to największy wydatek w budżecie ZSRR.

W 1981 roku Dmitry Donskoy był pierwszym z sześciu statków, które zostały zwodowane. Obecnie pozostaje jedynym statkiem używanym w tym projekcie, głównie do celów testowych.

Jego kadłub ma 172 metry długości, 23 metry szerokości, 26 metrów wysokości, może spaść na głębokość około 400 metrów i może przebywać pod wodą do czterech miesięcy Załoga Dmitrija Donskoja licząca 156 osób.

Okręt jest uzbrojony w 20 międzykontynentalnych rakiet balistycznych RSM-52. Każdy z nich jest uzbrojony w 10 głowic o mocy 100 kiloton.

Rosyjskie wojsko ogłosiło, że decyzja o złomowaniu została podjęta w związku z wprowadzeniem nowych okrętów podwodnych Boryi-A. Uznano za zbyt kosztowne i niepraktyczne przeprowadzenie niezbędnych napraw lub dalszej eksploatacji TK-208.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Leave a Reply

Your email address will not be published.