Rosja: Prokuratorzy chcą uznać zwolenników Aleksieja Nawalnego za terrorystów

W piątek Rosja podjęła działania zmierzające do zakazu działalności organizacji wspierających uwięzionego Aleksieja Nawalnego. Prokuratura Moskiewska chce na stałe nadać im określenia „ekstremiści” i „organizacje terrorystyczne”.

Moskiewska prokuratura oświadczyła w oświadczeniu, że zwróciła się do sądów o przystąpienie do Fundacji Antykorupcyjnej (FBK), którą Nawalny i jego biura regionalne umieściły na liście „organizacji terrorystycznych” i ekstremistów, którą zajmuje się Narodowy Komitet ds. Zwalczania Terroryzmu z. Na co dzień.

Prokuratura Moskiewska stwierdziła, że ​​„organizacje te pod pozorem liberalnych haseł pracują nad stworzeniem warunków do destabilizacji sytuacji społecznej, społecznej i politycznej w Rosji”.

Na tej liście, która obejmuje obecnie 33 organizacje, biura regionalne FBK i Nawalny znajdą się m.in.Państwo Islamskie (ISIS) czy Świadkowie Jehowy. Zgodnie z prawem rosyjskim umieszczenie tej grupy na liście grozi wieloletnim więzieniem dla jej członków.

„Putin właśnie ogłosił powszechne represje polityczne” – napisał na Twitterze powiernik Nawalnego Leonid Wołkow. W oświadczeniu wydanym z dyrektorem FBK Iwanem Żdanowem obaj zapewniali, że nie mają wątpliwości co do decyzji „sądu putinowskiego”, ale potwierdzili, że „będą” kontynuować (będą) cichą, jawną i efektywną pracę. “

FBK powstał w 2011 r., A jego aktywa zostały zamrożone w 2019 r. Fundacja została ukarana licznymi grzywnami, zwłaszcza po tym, jak rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości nazwało ją „zachodnią agendą” w 2019 r. Moskwa przypisuje jej również niewyraźne finansowanie zagraniczne oraz prowadzenie „działalności politycznej”.

FBK jest znane z licznych dochodzeń w sprawie defraudacji i stylu życia rosyjskiej elity. W ostatnich miesiącach wyemitowano jej film, który przedstawia niezwykle luksusową rezydencję rzekomo należącą do prezydenta Rosji Władimira Putina, która została zbudowana nad brzegiem Morza Czarnego. Film został obejrzany na YouTube ponad 115 milionów razy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.