Stany Zjednoczone Ameryki. Śmierć George’a Floyda. Były policjant Derek Chauvin usłyszał werdykt

Dwudniowe jury uznało we wtorek, że Derek Chauvin, były policjant z Minneapolis oskarżony o zamordowanie George’a Floyda, jest winny wszystkich zarzutów. Mężczyźnie grozi dziesiątki lat więzienia. Rodzina Floydów uznała karę za sprawiedliwą.

George Floyd zmarł po interwencji policji 25 maja 2020 r. Afroamerykanin, który został uduszony przez funkcjonariusza, powiedział, że nie może oddychać. Filmy pokazujące Floyda w kajdankach na asfalcie i Dereka Chauvina ściskającego szyję przez prawie dziewięć minut doprowadziły do ​​protestów przeciwko nierówności rasowej i brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i wzbudziły oburzenie nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Jury zdecydowało

Derek Chauvin, 19-letni policjant zwolniony w wyniku wypadku, został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia, zabójstwo trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia. Jury, które otworzyło w poniedziałek, musiało być jednomyślne w obu kwestiach.

Chauvin został uznany winnym wszystkich trzech zarzutów. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za zabójstwo. Ponieważ zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, kara może być kumulatywna.

Były policjant był na sali rozpraw w chwili odczytania wyroku.

Oglądaj TVN24 na żywo w TVN24 GO

Derek Chauvin Nadzorca Hrabstwa Hennepin

Ze względu na obawy o możliwe gwałtowne protesty w Minneapolis służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan wysokiej gotowości. Mieszkańcy zebrali się w centrum miasta, entuzjastycznie akceptując decyzję jury.

Rodzina Floydów: Mamy nadzieję, że to punkt zwrotny

Rodzina George’a Floyda powiedziała w oświadczeniu po tym, jak jury uznało byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego jego morderstwa, werdykt jest sprawiedliwy i ma konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych i świata. Osoby bliskie Afroamerykaninowi, który zginął rok temu, dodały, że uważają, że sprawa Floyda była „punktem zwrotnym w historii Ameryki”, jeśli chodzi o pociągnięcie sił bezpieczeństwa do odpowiedzialności.

Jury

14 przysięgłych przesłuchiwało zeznania w sprawie przez prawie trzy tygodnie. Ponieważ do rozstrzygnięcia sprawy potrzeba tylko 12 ławników, sąd zwolnił w poniedziałek dwóch zastępców członków.

Z pozostałych dwóch mieli po 20 lat, trzech po 30, 40 i 50 lat, a jeden po 60. Sześciu było białych, czterech było czarnych, a dwóch było z różnych grup etnicznych. Wszyscy pochodzili z hrabstwa Hennepin w stanie Minnesota, co według liczby stanowi 74 procent. Białego i 14 proc. Afroamerykanów.

Jury przesłuchało 45 świadków i pokazało nagrania wideo ze śmierci Floyda. Prokuratura wezwała 38 świadków, w tym biegli policyjnych, którzy obwinili Chauvina, oraz eksperci medyczni, którzy wyjaśnili, w jaki sposób zmarł Floyd. Obrona wyznaczyła siedmiu jego świadków do uzasadnienia działań byłego policjanta. On sam odmówił składania zeznań, powołując się na piątą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która mówi między innymi, że nikt nie może być zmuszany do składania zeznań w sprawie karnej na jego koszt.

Biden modlił się o sprawiedliwy osąd

Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek dziennikarzom, że wezwał do sprawiedliwego wyroku w procesie Chauvina. Dodał jednak, jego zdaniem, że dowody były „przytłaczające”.

Biden mówił także o swoim poniedziałkowym spotkaniu z rodziną George’a Floyda. Prezydent USA powiedział: „Mogę sobie tylko wyobrazić stres i niepokój, jaki odczuwają”. Dodał, że członkowie rodziny Floydów „proszą o pokój, bez względu na orzeczenie”.

Amerykański przywódca wskazał, że powstrzyma się od rozmowy z rodziną Floydów, dopóki jury nie zostanie odwołane. Oddzielenie zwykłych sędziów od świata zewnętrznego ma zapobiec potencjalnemu wpływowi opinii publicznej na ostateczną decyzję.

„Rozsądny policjant chce zapewnić bezpieczeństwo swoim kolegom”.

W przemówieniu końcowym były oficer Minneapolis, prawnik Eric Nelson, powiedział, że jego klient postępował zgodnie z procedurami policyjnymi i działał rozsądnie, utrudniając Floydowi. „Jest na scenie i widzi aktywny opór” – powiedział Nelson, wyświetlając materiał z kamery Chauvina. Obrońca wyjaśnił, że policjant ma do dyspozycji środki, w tym kontrolowany depozyt i krążek na szyję, aby utrudnić podejrzanemu, który nie wykonywał rozkazów.

Kardiolog: George Floyd nie zmarł z powodu chorób serca ani przedawkowania narkotykówKolekcja wideo za pośrednictwem Court Tv / Ny Times / Zuma Press / Forum

Nelson zwrócił uwagę, że „rozsądny policjant chce chronić bezpieczeństwo swoich kolegów”. Jego zdaniem kolejni przechodnie wywołali chaos, usprawiedliwiając działania Chauvina przed i podczas klęczenia wokół szyi Floyda, aby go aresztować.

Według zwolenników Chauvina śmierć Floyda była spowodowana nadmiernym używaniem fentanylu i metamfetaminy, a także wcześniejszymi problemami z sercem.

„Uwierz swoim oczom”

Podczas procesu prokuratorzy zarzucili, że policjant naciskał szyję Floyda przez dziewięć minut i 29 sekund, pomimo powtarzających się afroamerykańskich skarg, że nie może oddychać, co doprowadziło do jego śmierci. Według prokuratora generalnego Steve’a Schleichera, Chauvin zabił Floyda bez względu na konsekwencje. – Siła była zbyt duża. Schleicher twierdził, że był związany i leżał na twardym chodniku, zaprzeczając, że policjant postępował zgodnie z nabytymi metodami.

Protesty podczas śmierci George’a Floyda w MinneapolisPAP / EPA / CRAIG LASSIG

Protesty podczas śmierci George’a Floyda w MinneapolisPAP / EPA / CRAIG LASSIG

Mottem Departamentu Policji Minneapolis jest odważna ochrona i służenie z czułością. (…) George Floyd nikomu nie zagrażał, prokurator generalny powiedział, że nie próbował nikogo skrzywdzić, wskazując, że Chauvin nie jest policjantem, przed którym toczy się proces.

Schleicher zaprosił jurorów, aby zastanowili się, co widzieli na filmach. – Uwierz swoim oczom. (…) Prokurator twierdził, że to, co oskarżony zrobił George’owi Floydowi, zabiło go.

Jury wydało werdykt w sprawie śmierci George’a FloydaPAP / EPA / CRAIG LASSIG

Główne źródło obrazu: PAP / EPA / CRAIG LASSIG

Leave a Reply

Your email address will not be published.