„Stany Zjednoczone chcą za wszelką cenę uniemożliwić ukończenie Nord Stream 2”.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie Der Tagesspiegel powiedział, że nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie gazociągu NS2 są coraz mniejsze. Administracja Biden jest „zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec końcowi Nord Stream 2”.

Rzecznik ambasady USA, Joseph Gordono Schultz, powiedział dziennikowi Der Tagesspiegel: „Będziemy nadal rejestrować wszystkie organizacje uczestniczące w działaniach, które mogą podlegać sankcjom, i wyjaśniliśmy, że każda firma naraża się na kary, jeśli będzie uczestniczyć w (budowie). ) Nord Stream 2.

Prezydent Joe Biden i sekretarz stanu Anthony Blinken wezwali do wstrzymania budowy rurociągu. „To geopolityczny projekt Rosji, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, a także Ukrainy i wschodnich partnerów NATO” – powiedział rzecznik ambasady. Podkreślił, że orzeczenie to „podzielają niektórzy z naszych europejskich partnerów, a nawet kilka poważnych głosów w Niemczech”.

„Jak donoszą amerykańskie media, niemieccy przedstawiciele badają w Waszyngtonie, czy koncesje handlowe lub oferta niemieckich inwestycji w odnawialne źródła energii w Unii Europejskiej i na Ukrainie mogą uspokoić stronę amerykańską. Departament Stanu nie podał szczegółów na pytanie o możliwe oferty lub ustępstwa – pisze. Klasztor Tagesspiegel.

Według gazety wśród możliwych propozycji strony niemieckiej dla rządu USA w sporze o gazociąg można wymienić np. „Niemieckie inwestycje w rozwój technologii wodorowej na Ukrainie. W celu ułatwienia przejścia do ery energetycznej”. Ze źródeł odnawialnych z Ukrainy, która obecnie generuje dochody z transportu rosyjskiego gazu ”.

Wicepremier Ukrainy ds. Integracji europejskiej Olga Stefanichina podczas swojej niedawnej wizyty w Berlinie oświadczyła, że ​​rozwój energetyki odnawialnej jest głównym celem jej kraju.

Szanse rządu niemieckiego na rozstanie z Waszyngtonem znacznie komplikuje ekspansja rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy. „Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone narastającą agresją rosyjską na wschodniej Ukrainie, zwłaszcza działaniami wojskowymi na granicach tego kraju” – powiedział Giordano Schultz.

Der Tagesspiegel zauważa, że ​​„broniąc projektu, niemiecki rząd zaczął oskarżać amerykańskiego partnera o podwójne standardy w stosunkach z Rosją. -Luty. ”.

„Są kraje proszące nas o zaprzestanie prac budowlanych (w NS II), chociaż same zwiększają transport ciężkiej ropy lub import z Rosji” – powiedział Maas. Zarzuty opierają się na oficjalnych danych amerykańskich, zgodnie z którymi z roku na rok zwiększa się wielkość dostaw rosyjskiej ropy do tego kraju, a Rosja jest obecnie trzecim co do wielkości dostawcą ropy do Stanów Zjednoczonych.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz PIT 2020 za darmo lub rozlicz się online już teraz!

„Według niezależnych obliczeń udział dostaw rosyjskich w zaspokojeniu popytu na ropę w USA przez wiele lat był mniejszy niż 0,5 proc., Ale w minionej dekadzie wzrósł, osiągając rekordowy poziom 7 proc. W zeszłym roku”. – Pisze „Der Tagesspiegel”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.