Tysiące ludzi protestowało po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie mieszkalnictwa

Federalny Trybunał Konstytucyjny W czwartek orzekł, że wprowadzona w zeszłym roku w Berlinie ustawa, która zamroziła czynsze za wynajmowane mieszkania na okres pięciu lat i wprowadziła za nie maksymalną kwotę, jest niezgodna z konstytucją.

Komentatorzy: To porażka rządu

Według sędziów Sądu Konstytucyjnego, wprowadzając tzw. Mietendeckel, maksymalną wysokość czynszu, rząd landu Berlina przekroczył swoje uprawnienia. Bo już w 2015 r. Na szczeblu federalnym tzw. Ustawa sąd uznał, że za kolejne ustawy w tym zakresie odpowiedzialne są wyłącznie władze federalne.

Zdaniem komentatorów orzeczenie to jest porażką rządu federalnego Berlina, który został utworzony przez socjaldemokratów, lewicę i Zielonych. Setki tysięcy mieszkańców stolicy Niemiec prawdopodobnie odczuje konsekwencje wyroku, bo około 85 proc. Z nich. Mieszkańcy Berlina wynajmują – relacjonuje Deutsche Welle.

Protest w Berlinie

Kilka tysięcy pokazało się w Berlinie w czwartek wieczorem. Protestujący zażądali zamrożenia czynszów w całym kraju i skrytykowali decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Zażądali także, by politycy zaprzestali tego, co określali jako „szaleństwo rentierów”.

Protestujący najpierw zebrali się na Hermannplatz w berlińskiej dzielnicy Neukoelln, a następnie pomaszerowali do Kottbusser Tor w Kreuzbergu w proteście zwołanym przez Berlińskie Stowarzyszenie Najemców.

Kłótnie i aresztowania

DPA zacytowała rzecznika niemieckiej agencji informacyjnej, który powiedział, że chociaż organizatorzy zakończyli demonstrację późnym wieczorem, około 400 osób odmówiło wyjazdu, a pojedyncze przestępstwa na funkcjonariuszach zostały popełnione i doprowadzone do akcji policyjnej.

Gazeta „Tagesspiegel” donosiła o starciach i rzucaniu butelkami. Wiele osób zostało aresztowanych.

Rzecznik powiedział, że policja nie zamierza ujawniać dalszych szczegółów operacji do piątku rano.

Przeczytaj także:
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zakazał Funduszu Odbudowy

Leave a Reply

Your email address will not be published.