Von der Leyen i Michel spotkali się, aby omówić sprawę „Sauvage”. Po nieobecności przewodniczącego Komisji Europejskiej | Wiadomości ze świata

Na początku kwietnia odbyło się spotkanie w Ankarze Prezydent Recep Tayyip Erdogan z Turcji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles Michel I przewodniczący Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Na wideo z uroczystego przyjęcia przywódców Unii Europejskiej można zobaczyć Michela i Erdogana siedzących na dwóch pozłacanych krzesłach pośrodku sali. Nie było krzesła dla Von der Leyen. Zdezorientowany przewodniczący Komisji Europejskiej rozgląda się, a potem siada na kanapie z boku, twarzą do prezydenta Turcji. MSZ.

Incydent wywołał skandal dyplomatyczny. Wypadek, który miał miejsce w Ankarze, nazwano „Sauvage”.. Komentatorzy zwracają uwagę, że nie pasował nie tylko po stronie tureckiej, ale także po stronie Charlesa Michela. Przewodniczący Rady Europejskiej miał zignorować brak szacunku ze strony Ursuli von der Leyen.

Obejrzyj wideo
Przedterminowe wybory? Komorowski: Niech PiS pije to piwo do końca

Sofagate dzieli Unię Europejską. „Rzadko spotykam się z takim poziomem wrogości”.

Politico Zauważa, że ​​incydent w Ankarze pokazuje głębię podziałów, jakie istnieją na czele władzy w Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie von der Leyen i Michela odbyło się w siedzibie Komisji Europejskiej. Jednym z tematów spotkania były wydarzenia w Ankarze. Przewodnicząca Komisji Europejskiej miała „dać do zrozumienia”, że już nigdy więcej nie pozwoli na taką sytuację.

Niemcy przywróciły ścisłą blokadę.  Angela Merkel: Ważna i pilna decyzjaNiemcy wprowadziły „hamulec bezpieczeństwa” w celu zwalczania epidemii

Przed spotkaniem premier von der Leyen przedstawił również plan wyjaśnienia kwestii priorytetu instytucji unijnych oraz promowania równej reprezentacji wyższych urzędników UE podczas wizyt zewnętrznych. Urzędnicy Rady Europejskiej nie przyjęli planu z zadowoleniem.

Według Politico różnica zdań odzwierciedla walkę między obiema instytucjami i walkę o większy wpływ na politykę zagraniczną. Rzadko spotykam się z takim poziomem wrogości między obiema organizacjami […] Jeden z dyplomatów z UE powiedział, że może to zaszkodzić naszej zewnętrznej pracy i być trudne do zrozumienia, nie tylko dla zwykłych obywateli.

Po spotkaniu z Ankara Regiony wokół Vaun der Leyen i Michel przedstawiły inną ocenę sytuacji. Obóz przewodniczącego Rady Europejskiej miał wskazywać, że Michel był wyżej w dyplomatycznej hierarchii, a tym samym protokół nie został złamany. Ale sam Michel zmienił zdanie, oświadczając, że jest mu przykro i nie zareagował na incydent, ponieważ nie chciał wywołać skandalu i zmarnować długiej pracy dyplomatycznej z Turcją.

„To było zamierzone. Dlaczego Charles Michel milczał?”

Incydent dyplomatyczny w Ankarze wywołał falę komentarzy. Według premiera Włoch Mario Draghiego, turecki prezydent obraził przewodniczącego Komisji Europejskiej. Absolutnie nie zgadzam się z zachowaniem Erdogana wobec prezydenta von der Leyen. Myślę, że to nie było właściwe zachowanie i bardzo mi przykro z powodu upokorzenia von der Leyen ”.

Ramadan.  Podczas błogosławionego miesiąca Ramadanu muzułmanie modlą się wokół Kaaby w Wielkim Meczecie w Mekce, zachowując dystans społecznyRamadan podczas pandemii koronawirusa. Ograniczenia dotknęły także Mekkę

Sophie Infield, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Holandii, dodała, że ​​brak dodatkowego krzesła dla Von der Leyen był celowy. – Nie, to nie był przypadek. To był celowy. Dlaczego Charles Michel milczał? Zapytała. Korespondent telewizyjny ZDF w Brukseli, Stefan Levert, stwierdził, że kiedy dwóch mężczyzn z UE rozmawiało z prezydentem Erdoanem, liczba dostępnych krzeseł była zawsze prawidłowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.