Warianty wirusa i szczepionki w Republice Południowej Afryki i Brazylii. Nowa wersja Moderny jest skuteczna

Nowy szczep szczepionki opracowany niedawno przez firmę Moderna jest skuteczny przeciwko gatunkom koronawirusa odkrytym w Afryce Południowej i Brazylii. Badania tej wersji preparatu przeprowadzono na myszach. Oczekuje się, że wkrótce rozpoczną się testy na ludziach.

Nowe warianty SARS-CoV-2, takie jak te w RPA, Brazylii i Wielkiej Brytanii, mogą się łatwiej rozprzestrzeniać dzięki mutacjom, które się w nich pojawiają. Istnieją również obawy, że może zakażać i powodować COVID-19 nawet u osób, które zostały już zaszczepione przeciwko temu patogenowi. Dlatego firmy farmaceutyczne pracują nad nowymi typami preparatów, bardziej dostosowanymi do nowych wariantów wirusa Corona.

O najnowszych wynikach badań poinformowała amerykańska firma Moderna, która produkuje szczepionkę z technologią mRNA.

Według portalu medycznego bioRxivEksperymenty na myszach wykazały, że nowy substytut tego preparatu był skuteczny przeciwko wariantom południowoafrykańskim (B 1.351) i brazylijskim (str. 1). Jest to bardzo ważne, gdyż w obu wariantach szczególnie obawia się, że mogą być bardziej niebezpieczne od wariantu brytyjskiego.

Przetestowano dwa harmonogramy szczepień. Jednym z nich jest podanie gryzoniom trzeciej dawki zmodyfikowanej formulacji, która jest lepiej dostosowana do nowych wariantów. Zwierzęta te otrzymały wcześniej dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, który pojawił się na początku epidemii. Drugi schemat szczepień obejmował podanie dwóch dawek – jednej aktualnie używanej, a drugiej z użyciem nowej szczepionki, dostosowanej do nowych wariantów koronawirusa.

Według bioRxiv oba schematy szczepień myszy zawierają „znaczące” poziomy przeciwciał przeciwko wczesnym koronawirusom, ale także wysokie poziomy nowych wariantów SARS-CoV-2 występujących w Afryce Południowej i Brazylii.

Obecnie trwają przygotowania do badań klinicznych na ochotnikach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.