Węgry rezygnują z udziału w nowej umowie Unii Europejskiej z firmą Pfizer

Komisja Europejska podpisała w czwartek trzecie porozumienie Zatrudnianie firm farmaceutycznych BioNTech i Pfizer. Nowa umowa obejmuje dodatkowe 1,8 miliarda dawek szczepionki COVID-19 w imieniu wszystkich krajów Unii Europejskiej od końca 2021 do 2023 roku. Szacunkowa wartość kontraktu to 35 miliardów euro.

Umowa z BioNTech-Pfizer to dobra wiadomość dla naszej wieloletniej walki o ochronę obywateli Europy przed wirusem i jego odmianami. BioNTech-Pfizer odegrał kluczową rolę w uzyskaniu wystarczającej ilości dawek do lipca, aby uzyskać 70-procentową immunizację. Populacja dorosłych – ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Węgry nie chcą więcej szczepionek

Julias powiedział: „Rząd zdecydował na wczorajszym posiedzeniu, że Węgry nie chcą uczestniczyć w kolejnej fazie zakupu szczepionek przez Brukselę”.

Zwrócił uwagę, że Węgry zażądały ponad 10 milionów zachodnich szczepionek do końca 2022 roku w ramach istniejących umów, a dane wskazują, że po osiągnięciu progu 5 milionów szczepień węgierski program szczepień ulegnie spowolnieniu.

„Być może osiągniemy 5,5 miliona, a na 6 milionów patrzymy bardzo optymistycznie” – powiedział, podkreślając, że nawet jeśli konieczne będzie ponowne szczepienie, Węgry mają już odpowiednią liczbę zakontraktowanych szczepionek.

Jedyny kraj w Unii Europejskiej

Rzecznik UE powiedział w czwartek, że Węgry są jedynym krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się nie uczestniczyć w nowej umowie UE z firmą Pfizer i BioNTech dotyczącej zakupu do 1,8 miliarda dawek szczepionki COVID-19. Poprzednie dwie dekady zawierały 600 milionów dawek.

Gulias zapowiedział też, że Węgry przedłużą zawieszenie spłaty kredytów obywatelskich do końca sierpnia br. I będą szukać rozwiązania, które wydłuży je również po tym okresie.

Na Węgrzech do tej pory zaszczepiono co najmniej 4 miliony 830 000 dawek przeciwko COVID-19. Ludzie ponad 9,7 miliona ludzi. Ponad 2,8 miliona osób otrzymało obie dawki.

Około połowy szczepień wykonano chińskim i rosyjskim Sinopharmem, Sputnikiem V.

Przeczytaj także:
Szczepionka dla dzieci od 12 roku życia już w czerwcu? Kraska: Są nadzieje
Przeczytaj także:
Szczepionka im pomogła. Objawy „długotrwałej” choroby Covid ustąpiły

Leave a Reply

Your email address will not be published.