Wirus koronowy w Europie. Paszporty szczepień i samodzielnie wykonane testy COVID-19

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. Praworządności Christian Wiegand powiedział, że samodzielne egzaminy na COVID-19 nie kwalifikują Cię do podróżowania. Są to testy, które możesz kupić w sklepie lub online i zrobić to samodzielnie w domu.

Wynik testu będzie co do zasady jedną z opcji w zielonym certyfikacie cyfrowym (dokument umożliwiający podróżowanie po Unii Europejskiej). Należy jednak upewnić się, że informacje, takie jak ten test, są wiarygodne. Dlatego wyniki autotestów nie mogą być uwzględnione w zielonej certyfikacji – wyjaśnił Wiegand.

Możesz kupić w sklepie lub online, między innymi testy na antygen i przeciwciała. Jednak na stronie internetowej Komisji Europejskiej możemy przeczytać, że takie testy nie są wykonywane w całkowicie „kontrolowanych warunkach”, przez co „mogą być mniej wiarygodne”. Dodał: „Certyfikaty muszą być wydawane przez wyspecjalizowane jednostki, które przeprowadzają testy w odpowiednich warunkach.

Oglądaj TVN24 na żywo w TVN24 GO >>>

Pod koniec marca Parlament Europejski zdecydował o przyspieszeniu procedury zatwierdzania zielonego certyfikatu cyfrowego, czyli certyfikatu umożliwiającego swobodny przepływ w czasie pandemii. Parlament Europejski planuje zakończyć proces w czerwcu.

Zaświadczenie musi zawierać informację o tym, czy podróżny był szczepiony przeciwko COVID-19, czy niedawno otrzymał negatywny wynik testu na obecność wirusa lub informację o obecności przeciwciał.

Oczekuje się, że Parlament Europejski, który również musi wyrazić zgodę na wejście w życie certyfikacji, zatwierdzi swoje stanowisko w kwietniu, a końcowe rozmowy między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Europejską rozpoczną się w maju.

„Paszport Szczepionki”

W marcu Komisja Europejska przedstawiła projekt cyfrowej zielonej certyfikacji, zwany także „paszportem szczepionkowym”. Ma na celu ułatwienie bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej podczas pandemii COVID-19.

Cyfrowy zielony certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu na koronawirusa (test PCR lub szybki test antygenowy) lub wyzdrowiała z COVID-19 będzie bezpłatnie dostępna w formie cyfrowej lub papierowej; Będzie zawierał kod QR, który gwarantuje bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, oprócz podpisu cyfrowego.

Komisja Europejska stworzy specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej Unii Europejskiej i będzie wspierał państwa członkowskie w ich technicznej implementacji. Za pośrednictwem portalu urzędy będą mogły weryfikować certyfikaty w całej Unii Europejskiej. Komisja potwierdza, że ​​żadne dane osobowe zawarte w „paszporcie szczepionki” nie opuszczą portalu ani nie zostaną zatrzymane przez państwo członkowskie, które przeprowadza proces weryfikacji.

Cyfrowy zielony certyfikat musi być ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Wydawany jest obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od obywatelstwa. Musi być również wydany obywatelom spoza UE mieszkającym w Unii Europejskiej i odwiedzającym, którzy mają pozwolenie na podróż do innych państw członkowskich.

Certyfikaty będą zawierały ograniczony zestaw informacji, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje o szczepionce, wyniki testu lub wyzdrowienia oraz identyfikator certyfikatu. Zielony system certyfikacji cyfrowej ma być środkiem tymczasowym. Zostanie zawieszony, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia związanego z COVID-19.

Główne źródło obrazu: Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published.