Zuzana Chaputova: Papież Franciszek przyjeżdża na Słowację

Prezydent Słowacji Zuzana Chaputova poinformowała w prywatnej telewizji JOJ, że papież Franciszek prawdopodobnie przyjedzie do Bratysławy we wrześniu. Będzie to pierwsza wizyta Papieża w tym kraju od 18 lat. Chaputova zaprosiła Francesca w grudniu 2020 roku.

Podczas wizyty w Watykanie, która miała miejsce w tamtym czasie, Papież musiał powiedzieć Chaputowej, że gdyby sytuacja na to pozwoliła, chciałby przyjechać na Słowację.

– Prezydent powiedział w JOJ TV, że hadżdż zaczął nabierać prawdziwych cech. Powiedziała – bardzo się cieszę, że z sukcesem przyjął zaproszenie i we wrześniu przyjedzie na Słowację. Dodała też, że nie jest w stanie w tym miejscu określić dokładnej daty papieskiej pielgrzymki.

Papież Franciszek zamierza uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Eucharystycznej w Budapeszcie 12 września br. Mniej więcej w tym czasie można się spodziewać jego wizyty na Słowacji.

Biskupi Słowacji nie skomentowali jeszcze ewentualnego przybycia Franciszka. Na wsi ze względu na ograniczenia związane z epidemią Msze św. Wiernych nie odbywają się w kościołach. Możliwe są tylko usługi online i indywidualne modlitwy w świątyniach.

W niedzielę wszystkie kościoły na Słowacji dzwoniły przez 10 minut. W ten sposób upamiętniono pamięć pierwszej i kolejnych ofiar COVID-19. Ogółem w wyniku epidemii na Słowacji zginęło 10 565 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 78 zgonów.

Według opublikowanych w niedzielę danych Ministerstwa Zdrowia, tempo epidemii zwalnia. W sobotę potwierdzono 589 nowych przypadków. W szpitalu jest 2243 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii jest 214 pacjentów, do respiratorów podłączono 296 osób.

Eksperci rządowi mają spotkać się w środę, aby ocenić, czy obecny stan pandemii pozwala na złagodzenie niektórych ograniczeń od 19 kwietnia br.

Leave a Reply

Your email address will not be published.